Підсумки проєкту «Життя на межі миру: від громадських ініціатив до громадської безпеки в громадах»

17 Травня 2021

школа

Партнерство і співпраця, побудова діалогу та налагодження ефективної міжсекторальної комунікації – невід‘ємні складові вирішення нагальних питань задля розвитку громади. Проєкт «Життя на межі миру: від громадських ініціатив до громадської безпеки в громадах», що реалізувався громадською спілкою «Громадські ініціативи України» у співпраці з регіональним партнером ГО «Точка доступу», завершився. У проєкті взяли участь 11 ініціативних груп з 9 громад Донецької та Луганської області, відбулося 2 міні-конференції, проведено 3 ознайомчих візити до Львова, Херсона та Кременчука. Маємо сподівання, що всі активності, – міні-конференції, школи та освітні програми, навчальні візити, обмін досвідом та локальний аналіз, проведений ініціативними групами в громадах, допомогли сформувати довіру, визначити пріоритети розвитку та стали стимулом для подальшої активної співпраці громадських активістів, представників ОМС та містян задля розбудови, покращення комфорту, безпеки у громадах. 

школа 1

Ігор Добко – керівник проєкту, ГС «Громадські ініціативи України», зазначив: «Насправді, на початку реалізації проєкту я дуже хвилювався стосовно його результату з кількох приводів: складна ситуація з коронавірусом, незрозуміло, чи учасники будуть достатньо мотивовані для реалізації проєкту, чи зможуть знайти команду однодумців та знайти порозуміння з владою, чи вдалим і корисним інструментом буде залучення експертів-менторів з інших регіонів України? Насправді, питань та сумнівів було багато, і вони не залишали мене буквально до реалізації останнього ключового компоненту проєкту – проведення локального аналізу в громадах. І лише під час його реалізації я нарешті повірив в успіх проєкту. Але набагато важливіше, що в успіх і у свої сили повірили учасники. Вони повірили, що проблеми громад можна вирішувати, і дуже часто навіть без залучення суттєвого зовнішнього фінансування. Вони повірили, що сила громадської активності – це дійсно щось серйозне. Сьогодні я дивлюсь з оптимізмом у майбутнє і вірю у продовження цієї моделі діяльності».

школа

Підсумковим заходом проєкту став заключний форум, що відбувся 09-10 квітня 2021 року у Сєвєродонецьку. Дводенна програма форуму була цікавою та насиченою. Учасники презентували результати локального аналізу, ділилися враженнями, обговорювали підсумки дослідження та втілення швидких змін в громадах. Під час проведення локального аналізу у громадах ініціативні групи шляхом досліджень обрали для роботи в межах проєкту наступні напрямки:

форум

Після презентації представники ініціативних груп у громадах Донецької та Луганської областей обговорювали методи локального аналізу як інструмент розвитку соціальної згуртованості, соціального капіталу та громадської безпеки, як на практиці їх можна використовувати громадським організаціям при роботі в громадах. Організатори та учасники приділили окрему увагу дискусії про те, як зв’язки у громаді впливають на громадську безпеку. Мотивуючим підсумковим етапом програми форуму було спільне планування наступних кроків у роботі громадських організацій Сходу. Учасники та учасниці ділилися ідеями, визначали можливості та потреби у взаємодії, побудові діалогу з партнерами, представниками місцевого самоврядування та жителями громад.  На практиці доведено: мережування є потужною силою у вирішенні проблем у громадах. Одна організація – це добре, але працюючи спільно, громадські організації зможуть отримати кращі результати. Місцеві організації, об’єднавшись можуть впливати на формування порядку денного розвитку окремих регіонів та країни в цілому. Приклад такої співпраці – спілка «Громадські ініціативи України», яка на сьогодні вже має більш ніж 15-річний досвід роботи, об’єднує понад 25 організацій з різних регіонів України і з різним, часто унікальним досвідом. Це дозволяє внести загальнонаціональний контекст у Донецькій та Луганській області. Тож, у створенні партнерств йдеться не лише про географію, але й про обмін досвідом та генерування цілком нових, спільних ініціатив. 

Олена Корчак, координаторка з інноваційної діяльності та розвитку інфраструктур ГО «Правополіс» поділилася враженнями від проєкту: «Було цікаво та динамічно, вільне спілкування та приємні колаборації серед «старих» знайомих, щоб освіжити спогади та нагадати один одному про себе та свої організації. Форум – це логічне завершення проєкту, що підсумовує настановні зустрічі, тренінги та ознайомчі візити з наступною практичною частиною у вигляді локальних досліджень в громаді. Локальний аналіз та обмін досвідом за результатами його проведення зайшов на всі 100%. Доречний і корисний обмін досвідом дозволив дуже багато дізналися про діяльність громад на Сході України. Під час форуму особливо сподобався майстер-клас гри «Демократичний пиріг», адже крім приємного проведення часу разом, ми стільки всього дізналися з демократичного врядування. Тепер із нетерпінням очікуємо на свій примірник гри!». 

школа 2

Метою проєкту було теоретичне та практичне навчання, а також обмін досвідом, кращими практиками розвитку партнерства між органами місцевого самоврядування та неурядовими громадськими організаціями зі Сходу України. Завдання виконано повністю, але організатори проєкту – спілка «Громадські ініціативи України» та регіональний партнер ГО «Точка доступу» завжди відкриті, вони і далі продовжують активну співпрацю та супровід ініціативних груп вже поза проєктом задля виконання більш масштабного завдання – потужного розвитку громадянського суспільства України. 

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з  питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та  сільськогосподарська організація ООН (ФАО). 

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США  в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.