Форум «Життя на межі миру. Громадські ініціативи змінюють життя українських громад»: міжнародний онлайн-формат дискусій та майстерень.

15 Листопада 2020

форум

Без участі громадянського суспільства неможливо побудувати сильну державу. Для розвитку, успішного втілення проєктів, що змінюють життя суспільства на краще, громадським організаціям необхідно збагачувати один одного досвідом, історіями успіху, ідеями та енергією. 11-12 листопада відбувся Форум «Життя на межі миру. Громадські ініціативи змінюють життя українських громад». Масштабний захід був реалізований командою громадської спілки «Громадські ініціативи України» та її партнерів в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції. Форум — це міжнародний майданчик для обговорення ключових викликів та можливостей, перед якими опинились активні громадяни, громадські організації, органи місцевого самоврядування та держава в цілому. Збройний конфлікт на сході України, епідемія, економічний спад, відсутність довіри до державних інституцій — це ті виклики, з якими нам довелось зіткнутись в останні роки. На ці виклики громадянське суспільство відповіло гнучкістю, взаємодопомогою та солідарністю. Впродовж двох днів в режимі онлайн учасники та учасниці форуму разом з фаховими експертами, провідними спікерами, громадськими активістами з різних куточків України та за її межами обговорили актуальні проблеми, питання, що хвилюють суспільство, виклики, що стоять перед громадськістю вже сьогодні, а також поспілкувалися про шляхи їх вирішення. Географія заходу була представлена учасниками та учасницями не тільки українськими громадами — Кропивницький, Лисичанськ, Вінниця, Сєвєродонецьк, Краматорськ, Мелітополь, Київ, Миколаїв та інші міста України, а також нашими іноземними гостями з Польщі, Молдови та Нідерландів. 

Під час цікавих панельних дискусій українські та міжнародні експерти розповіли про поступові позитивні зміни у напрямку співпраці громадського сектору та органами державної влади. Павло Шеремета, у минулому міністр економіки України, а нині активіст, який надихає на зміни, знаючи регіональні контексти, виступив  модератором однієї з панельних дискусій. Маючи багаторічний досвід громадської роботи, він із впевненістю зазначив, що треба прямувати до партнерських відносин, консолідації зусиль задля вирішення питань, що турбують громадян України. Олександр Ярема, Голова Державного агентства розвитку молоді і громадянського суспільства, також зазначив: «Ключове питання — бути почутим, взаємодіяти на різних рівнях! У прагненні бути справді демократичною країною, треба формувати спільний порядок денний між органами державної влади та громадянським суспільством. Зараз ми з колегами працюємо над стратегією розвитку. Треба допомогти громадським організаціям стати більш сталими, особливо в контексті фінансів, створити довготривалий формат співпраці». Пан Ярема також розповів, що зараз створюється багато молодіжних просторів, майданчиків для неформальної освіти, і Донеччина, де за останній час з‘явилось більше 100 таких майданчиків, є в цьому сенсі гарним прикладом. Такий розвиток дає поштовх для створення нових ініціатив. Спікери зазначили, що саме завдяки інституції громадянського суспільства, вже сьогодні відбуваються зміни, вирішуються нагальні питання, що стосуються різних верств населення, окремих вразливих груп, таких як внутрішньо -переміщені особи, ветерани АТО/ООС, люди, які проживають на непідконтрольних уряду територіях. Кожна дискусія з досвідченими експертами, активістами — це фантастична нагода у форматі «живого діалогу» проаналізувати досягнення та окреслити основні напрямки співпраці, створити успішні партнерства, обмінятися досвідом щодо напрацювань громадськості та влади в питаннях розвитку громадянського суспільства. 

Незважаючи на формат онлайн, заходи вийшли цікавими. На жаль, пандемія COVID-19 внесла свої «корективи» у життя кожного. Введені карантинні обмеження є необхідними задля збереження здоров’я та життя кожної людини. Дякуємо всім, хто приєднався до нас і продовжує працювати у досить незвичному для всіх форматі та перетворювати виклики сьогодення на нові можливості для розвитку НГО. Одними з основних принципів діяльності громадської спілки «Громадські ініціативи України» є партнерство та підтримка, довіра та небайдужість, суб’єктність громади та різноманіття. Тож, ми дякуємо всім учасникам та учасникам за активність, спікерам та фаховим експертам за насичені дискусії на хвилюючі теми, бажання передати практичний досвід іншим громадським організаціям. Саме партнерство, створення потужної мережі на місцевому, регіональному та національному рівні  сприяє активній участі громадян у формуванні місцевих та національних політик. Впродовж двох днів окремим форматом роботи на Форумі були Майстерні, кожна з яких була присвячена окремій темі, що наразі є важливою для всіх регіонів нашої країни. Учасники та учасниці Форуму мали змогу самостійно обрати тематичну Майстерню, на під час якої отримали нові знання, дізнались секретів  лайфхаків практичного застосування інструментів, що сприяють розвитку громадянського суспільства, налагодженню партнерських відносин з органами місцевого самоврядування, успішному втіленню ініціатив. Тематика Майстерень була розроблена організаторами таким чином, щоб максимально охопити всі питання, що наразі постали перед громадянським суспільством, і які можна ефективно вирішувати за допомогою впровадження різних ініціатив та проєктів НГО. Зокрема, Майстерні були присвячені вивченню інструментів організаційного розвитку, соціальній згуртованості та громадській безпеці, обговоренню молодіжних та волонтерських ініціатив, створенню платформи для фінансової незалежності НГО, стан і тенденції розвитку медіа та сфери комунікацій, а також багато іншого.

Особливого колориту Форуму додала вечірня зустріч, присвячена знайомству з багатонаціональною культурою сходу України та Приазов’я. Учасники та учасниці занурились в неймовірну атмосферу виступів національних колективів, за участю греків-румеїв із селищ Нікольське та Сартана, а також греків-урумів села Гранітне. Ахтем Сейтаблаев, український актор та режисер кримськотатарського походження, Заслужений артист АР Крим, зазначив: «Освіта та культура як інструмент розвитку громади, —  один з найважливіших аспектів». 

Після завершальної дискусії «Україна майбутнього: як захистити громадянські права і свободи в умовах постійного тиску», під час якої поговорили  про майбутній розвиток НГО в Україні, одноголосно було підписано Резолюцію учасників  міжнародного  форуму  «Життя на межі миру. Громадські ініціативи змінюють життя українських громад». Враховуючи те, який авторитет та значення для суспільства мають громадські організації та волонтерські групи, учасники форуму звертаються з проханням до органів місцевого самоврядування та органів державної влади, українських громадських організацій та волонтерських ініціатив та міжнародних та національних фондів, що підтримують розвиток громадянського суспільства. 

Збройний конфлікт на сході України, епідемія, економічний спад, відсутність довіри до державних інституцій — це ті виклики, з якими нам довелось зіткнутись в останні роки. На ці виклики громадянське суспільство відповіло гнучкістю, взаємодопомогою та солідарністю. Мета підписання Резолюції та виконання всіх її тез -– залучення громадських організацій, що діють у громадах, до проведення широкого діалогу та підтримки як на місцевому, так і на національному рівні, створення потужної мережі НГО та партнерських відносин між громадським сектором та органами місцевого самоврядування. Ми впевнені, що така міжсекторальна співпраця та побудова «живого» діалогу стане потужною платформою для успішного розвитку громадянського суспільства, вирішення нагальних проблем у громадах, питань та викликів, що постали вже сьогодні перед громадянами України. Маємо надію, що Форум стане доброю традицією, яка продовжуватиметься щорічно і надалі. 

Для довідки: 

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.